Podle nejnovější zprávy výzkumného institutu Capgemini – A completely new ball game: Proč sportovní technologie mění pravidla hry vyplývá, že technologie stále zlepšují zážitek ze sledování sportovních přenosů - 77 % příslušníků generace Z a 75 % mileniálů tvrdí, že raději sledují sportovní přenosy mimo sportoviště. Na druhou stranu 49 % fanoušků starších 70 let v průzkumu uvedlo, že stadion kvůli sledování sportovních událostí navštěvují stále často.
Rostoucí obliba sledování sportovních událostí mimo stadion, zejména u mladších fanoušků
Zatímco u velkých světových soutěží, jako jsou olympijské hry nebo mistrovství světa, je návštěva živých přenosů stále silná, u místních a běžných ligových zápasů tomu tak zcela není. Tento posun v preferencích fanoušků se promítá do nižší návštěvnosti sportovních akcí. V předchozím průzkumu společnosti Capgemini z roku 2019[footnoteRef:2] , navštěvovalo 47 % fanoušků na celém světě sportoviště často, ale dnes tento podíl klesl na 34 % - opět se značným generačním rozdílem: 49 % fanoušků starších 70 let stále navštěvuje sportoviště často, zatímco u generace Z je to jen 17 %. Tento výkyv je nejvýraznější v Austrálii a Velké Británii, kde v současnosti sleduje sportovní utkání osobně často o polovinu méně lidí než v roce 2019[footnoteRef:3] , zatímco ve Francii a Německu došlo k nejmenšímu poklesu (o méně než pět procent). Ve skutečnosti navštívilo sportoviště v posledních 12 měsících celosvětově pouze 37 % fanoušků, zatímco v roce 2019 to bylo 80 %. Zejména fanoušci se zdravotním postižením jsou méně spokojeni s celkovým uspořádáním přístupnosti v místě konání (pouze 48 %), jsou však přesvědčeni, že jim vhodné technologie mohou pomoci k plnohodnotnějšímu přístupu a užívání si sportovních akcí osobně.[footnoteRef:4] [2: Výzkumný ústav Capgemini, Nové technologie ve sportu: Prosinec 2019.] [3: 53 % fanoušků sleduje sportovní přenosy v Austrálii a 52 % ve Spojeném království v roce 2019 oproti 26 % a 28 % v roce 2023.] [4: Vedle fyzické přístupnosti a nedostatečného značení uvádí 59 % fanoušků s postižením (fyzickým, mentálním nebo kognitivním) nedostatečnou uživatelskou přívětivost stávajících digitálních technologií určených ke zlepšení zážitku. ]
Chytrá zařízení, streamování a sociální sítě dominují konzumaci sportu
Během několika málo let se také výrazně změnily zdroje a zařízení, na kterých fanoušci sledují sportovní události. Do popředí se dostala mobilní zařízení, ačkoli celkově fanoušci při sledování zápasů stále dávají přednost televizní obrazovce, což naznačuje, že chytrá zařízení představují doplňkovou možnost konzumace sportu na cestách nebo při "multi-screeningu". V roce 2019 si obrazovky chytrých telefonů jako preferované zařízení pro sledování zápasů vybralo pouze 40 % fanoušků, zatímco dnes je to 70 % (78 % příslušníků generace Z a 74 % mileniálů). Nárůst významu sledování zaznamenaly také streamovací platformy a také sociální sítě: v roce 2019 uvedlo streamovací platformy jako preferovanou možnost sledování sportovních přenosů jen 39 % fanoušků. Dnes se tento podíl téměř zdvojnásobil na 75 %. V případě sociálních sítí došlo ke skokovému nárůstu ze 44 % v roce 2019 na dnešních 64 %, a to především díky mladším generacím.
Podle této zprávy si fanoušci cení svého chytrého telefonu jako společníka, který jim zpříjemňuje zážitek ze sledování, ať už doma nebo v místě konání. Více než dvě třetiny (68 %) fanoušků použily mobilní zařízení k pravidelnému získávání informací o hře/hráčích při sledování zápasu v přímém přenosu a 65 % k 360stupňovým videonahrávkám. 68 % fanoušků by také rádo vyzkoušelo používání mobilního zařízení k získávání informací o hráčích, živých statistikách apod. V neposlední řadě by fanoušci měli zájem také o rozšířené sportovní zážitky, například v metaverzi. Dvě třetiny z nich by například měly zájem o nákup digitálního zboží, které by nosily ve virtuálních světech (66 %), nebo o účast na zápasech a virtuální komunikaci s fanoušky či hráči na virtuálním sportovišti (64 %).
"V posledních několika letech se zcela změnily způsoby, jakými můžeme sport využívat," řekl Pascal Brier, ředitel pro inovace ve společnosti Capgemini a člen výkonného výboru skupiny. "Technologie poskytují větší míru ponoření a interaktivity se hrou, i když ji sledujeme ze vzdálenosti tisíců kilometrů. Sportovní podniky tak mají možnost oslovit novou generaci globálních fanoušků novými, inovativními způsoby. Náš průzkum však také ukazuje, že technologický pokrok v oblasti zážitků na stadionu nedrží krok. Další etapou digitální transformace sportu je podobná revoluce v tom, jak sport vnímáme osobně."