Podniky podle lidí často nenabízí opravdová řešení, řada z nich se navíc v problematice ochrany klimatu ztrácí, a narůstá tak mezi nimi frustrace
Firemní greenwashing, dezinformace i obavy z ekonomických dopadů jsou hlavními důvody, proč se navzdory stále zřetelnějším důkazům klimatických změn nepodnikají praktické kroky k řešení této problematiky. Mezi lidmi také roste klimatická úzkost, která řadu lidí paradoxně demotivuje. Vyplývá to ze studie „Social Intelligence for Climate Action“, kterou aktuálně zveřejnily společnosti Capgemini, Dassault Systèmes a Bloom. Analýza měřila data za období únor–říjen 2022.
Cílem společné studie bylo lépe porozumět překážkám, které brání opatřením v oblasti klimatu, a zjistit, jak je mohou lidé překlenout, aby zmírnili dopady globálního oteplování. Za tímto účelem Bloom, platforma umělé inteligence zaměřená na analytiku sociálních sítí, spustila studii – globální konverzaci o klimatu. Během osmi měsíců se k tématu spontánně vyjádřilo více než 330 milionů lidí.
Hlavní překážky klimatických opatření, které vyplývají ze studie z roku 2022, seřazené podle důležitosti[footnoteRef:1]: [1: V objemu konverzací (příspěvků a komentářů)]
1. Přehnaný optimismus firem a institucí: a to, pokud jde o jejich pokrok v oblasti životního prostředí, ať už je významný, či nikoliv. Skutečný dopad tohoto pokroku je často obtížně uchopitelný, převládá nadměrná oportunistická komunikace – někdy je dokonce v rozporu s odbornými analýzami. V takovém případě ji lze označit za takzvaný greenwashing. Spotřebitelé, zejména ti mladší, jsou v těchto otázkách vyspělejší a jsou na ně nyní velmi hákliví. „Odpojený optimismus“, tedy pozitivní přístup, který nemá reálný základ, se týká také těch, kdo se domnívají, že technologie jsou řešením klimatické nouze do takové míry, že není nutné nijak jednat.
2. Nedostatek spolehlivých informací: lidé jsou při hledání relevantních informací konfrontováni protichůdnými informacemi nebo dezinformacemi, což vyvolává nedůvěru a pocit bezmoci. V průběhu roku 2022 byl zaznamenán nárůst počtu dezinformačních příspěvků a míry angažovanosti, který vedl k velmi silným negativním emocím. V této souvislosti jsou velmi očekávanými referencemi instituce a orgány, jako je IPCC, který v dubnu 2022 zveřejnil již svou šestou zprávu[footnoteRef:2]. [2: Zveřejnění zprávy IPCC v dubnu 2022 přineslo 56% nárůst objemu publikací týkajících se překážek pro opatření v oblasti klimatu ve srovnání s předchozím měsícem.]
3. Strach z negativních sociálních dopadů klimatických opatření: sociální spravedlnost je jádrem diskuse o klimatu. V roce, který je poznamenán inflací, se v debatě o drastických změnách životního stylu, které jsou nutné k omezení oteplování na 1,5 °C (energie, doprava, potraviny atd.), stále častěji objevuje otázka životních nákladů. Lidé se obávají hlavně o nejzranitelnější skupiny obyvatel.
4. Delegace pravomocí: lidé častokrát smýšlí, že za opatření v oblasti klimatu jsou zodpovědní jiní, a nikoliv oni sami. Ze zprávy vyplývá, že firmy jsou považovány za ty, které jsou z dlouhodobého hlediska nejschopnější účinně jednat, a to před individuálními opatřeními a daleko před vládami. Spotřebitelé se domnívají, že "kolibří" efekt individuálních akcí již není dostatečný vzhledem k rozsahu dnešní naléhavosti klimatických problémů a že podniky, které jsou vnímány jako odpovědné za část problému, mají schopnost ovlivnit situaci ve velkém měřítku a rychleji než vlády.
5. Zoufalství ze změny klimatu: lidé se cítí bezmocní tváří v tvář dopadům změny klimatu, což je odrazuje od jakékoli činnosti. Tato bariéra, u níž se v průběhu roku 2022 zvýšil počet příspěvků a zapojení, má ze všech zkoumaných bariér nejvyšší zapojení a největší podíl negativních emocí.
"V boji proti změně klimatu budou rozhodující dva prvky: vědecká a přesná měření, spolupráce a dialog mezi všemi zúčastněnými stranami. Naše schopnosti vědeckého měření, simulací a planetární diagnostiky v posledních několika letech značně pokročily a díky umělé inteligenci umožňují stále přesnější simulace a prognózy. Zároveň musíme posílit naše schopnosti naslouchat všem zúčastněným stranám a lidem, aby každý mohl přispět k potřebným změnám," říká Philippine de T'Serclaes, ředitel pro udržitelnost společnosti Dassault Systèmes.
"Veřejné mínění dosáhlo velké vyspělosti v chápání opatření v oblasti klimatu a rozsahu, v jakém je třeba je uskutečnit," dodává Cyril Garcia, vedoucí globálních služeb pro udržitelnost a odpovědnost podniků ve společnosti Capgemini a člen výkonné rady skupiny. "Náš průzkum ukazuje, že podniky jsou v první linii, a to nejen proto, aby upravily své obchodní modely směrem k udržitelnější ekonomice, ale také proto, aby jasněji a transparentněji informovaly o dopadech svých činností. V dnešní době však nejsou častokrát vybaveny tak, aby na tato očekávání dokázaly reagovat. Výzvou pro ně nyní bude užší spolupráce s jejich obchodními partnery a klienty, aby obnovily důvěryhodnost a důvěru v této diskusi a přiměly všechny zúčastněné strany k nízkouhlíkovému hospodářství."
Metodika
Společnost Bloom analyzovala obsah zveřejněný v angličtině jednotlivci a organizacemi na sociálních sítích (Twitter, Facebook, Instagram, YouTube, TikTok) v období od února do října 2022, což představuje více než 330 milionů aktérů, 14 milionů "dokumentů" (příspěvků a komentářů) a 480 milionů zapojení ("lajků", emotikonů atd.).
O společnosti Dassault Systèmes
Dassault Systèmes, společnost 3DEXPERIENCE®, je katalyzátorem lidského pokroku. Poskytujeme podnikům a lidem virtuální prostředí pro spolupráci, aby si mohli představit udržitelné inovace. Vytvářením virtuálních dvojčat reálného světa pomocí naší platformy a aplikací 3DEXPERIENCE mohou naši zákazníci nově definovat procesy tvorby, výroby a řízení životního cyklu své nabídky, a tím významně přispět k udržitelnějšímu rozvoji světa. Krása zážitkové ekonomiky spočívá v tom, že se jedná o ekonomiku zaměřenou na člověka ve prospěch všech – spotřebitelů, pacientů i občanů. Společnost Dassault Systèmes přináší hodnotu více než 300 000 zákazníkům všech velikostí, ve všech odvětvích, ve více než 150 zemích.
O společnosti Bloom
Bloom je platforma pro strategické předvídání, která umožňuje značkám, průmyslovým odvětvím a institucím odhalovat trendy a slabé signály, předvídat krize a dešifrovat komunity na sociálních sítích. V roce 2017 ji založili Bruno Breton – odborník na média a sociální sítě, který zejména pět let vedl výzkumné centrum sociálních sítí na Švýcarském federálním technologickém institutu v Lausanne (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, EPFL) - a Alexander Polonsky, doktor aplikované matematiky a neurovědy.
Foto: Freepik.com