Více než polovina spotřebitelů, kteří používají generativní umělou inteligenci při nakupování, již využila doporučení produktů, která jim tyto nástroje poskytly.
Obavy spotřebitelů z rostoucích životních nákladů se během posledního roku zmírnily. Aktuálně 43 % respondentů předpokládá, že jejich osobní finance se v nadcházejících měsících zhorší, což je podstatně méně ve srovnání s 80 %, které to tvrdilo před rokem[1]. Tyto závěry vyplynuly z třetího ročníku výroční zprávy o spotřebitelských trendech od výzkumného institutu Capgemini s názvem Na čem záleží dnešnímu spotřebiteli. Tato zpráva odhaluje, jak neustále rostoucí inflace ovlivňuje očekávání spotřebitelů vůči prodejcům, jejich výdajové návyky a preferované nákupní kanály. Zpráva také odhalila, že rostoucí využívání generativní umělé inteligence spotřebiteli při nakupování nejen zlepšuje jejich zákaznické zážitky, ale může také efektivně zlepšit provozní funkce maloobchodníků.[1] Výzkumný ústav Capgemini, Na čem záleží dnešnímu spotřebiteli, leden 2023.
Spotřebitelé nyní očekávají od maloobchodníků, že se zaměří na cenovou dostupnost základního zboží, přičemž více než dvě třetiny (70 %) si přejí další snížení cen.
• Spotřebitelé zároveň vyjadřují loajalitu vůči těm prodejcům, kteří jim pomáhají v současné finančně náročné situaci: Téměř tři čtvrtiny (73 %) spotřebitelů uvedly, že za pomoc při zmírnění dnešního finančního tlaku budou loajálnější vůči těm společnostem, které jim pomohou v tomto těžkém období, a téměř stejný podíl uvedl, že v budoucnu budou od těchto společností nakupovat více výrobků/služeb.
• Kromě toho 65 % spotřebitelů očekává, že je prodejci budou informovat o jevech jako je shrinkflation a skimpflation, kdy dochází ke snižování hmotnosti nebo kvality výrobků při zachování stejné ceny.
"Ačkoliv se obavy spotřebitelů v průběhu tohoto roku zmírnily, v jejich výdajovém chování přetrvává opatrnost, a to buď z nedostatku ochoty, nebo možností utrácet více," říká Lindsey Mazza, Global Retail Lead v Capgemini Group. "Pro maloobchodníky je klíčové, aby adaptovali své provozní procesy, čímž by přenesli nákladové úspory na spotřebitele, kteří si při výběru produktů a značek kladou stále vyšší nároky." Lindsey Mazza dále zdůrazňuje: "Je nezbytné, aby maloobchodníci přehodnotili své provozní strategie a začlenili inovativní technologie, jako jsou umělá inteligence, automatizace a internet věcí (IoT). Tím se otevírá cesta pro inteligentnější analýzu poptávky, bezdotykové předvídání, efektivnější plnění objednávek a lepší interakci se zákazníky. To vše přináší možnosti ke snížení nákladů na prodané zboží a podporuje růst napříč různými distribučními kanály."
“V České republice se v posledních dvou letech změnily spotřebitelské návyky vlivem vysoké inflace. V roce 2023 spotřebitelé reagovali na rostoucí ceny výběrem cenově dostupnějšího zboží a snižováním výdajů na nepotřebné položky. S postupným zlepšením situace v roce 2024 zůstává opatrnost v nakupování, ale je zaznamenán jistý návrat k původním zvyklostem. Češi stále preferují kvalitu, jsou však citliví na cenu, což vede k vyhledávání akcí a slev. Mnozí se obrací k online nakupování, kde srovnávají ceny a hledají nejlepší nabídky, což je trend umocněný rostoucí dostupností a využíváním digitálních technologií,” uvedl Bernd Bugelnig, Country Manager Capgemini Česká republika.
Spotřebitelé tvrdí, že generativní umělá inteligence zlepšila jejich nakupní zvyklosti:
• Povědomí spotřebitelů o generativní AI při nakupování se zvýšilo: Podle zprávy si je 72 % spotřebitelů vědomo využití generativní umělé inteligence při nakupování a v současné době již generativní umělou inteligenci při nakupování využila pětina spotřebitelů. Z těch, kteří tuto technologii použili, více než polovina spotřebitelů uvádí, že nástroje generativní AI tento zážitek výrazně vylepšily.
• Spotřebitelé chtějí, aby značky hrály aktivní roli při jejich vzdělávání: 63 % spotřebitelů chce, aby značky hrály aktivní roli v jejich vzdělávání v oblasti udržitelných výrobků. Aby bylo možné získat více informací o udržitelnosti výrobků, téměř polovina dotázaných podporuje uvádění podrobných štítků a snímatelných QR kódů na obalech výrobků, které by poskytovaly údaje o uhlíkové stopě, vodní stopě a recyklovatelnosti výrobků.
Metodika: Výzkumný ústav Capgemini provedl průzkum mezi 11 681 spotřebiteli staršími 18 let v 11 zemích Severní Ameriky, Evropy a Asie a Tichomoří. Celosvětový průzkum proběhl v říjnu a listopadu 2023.