- Méně než 40 % manažerů z oboru finančních služeb tvrdí, že jsou se svými výsledky v oblasti cloudu velmi spokojeni
- Většina bank a pojišťoven zavádí cloudová řešení primárně s cílem zvýšit provozní efektivitu (84 %)
- Pro celé odvětví je výzvou ochrana dat o zákaznících a zachování jejich soukromí
Výzkumný ústav Capgemini publikoval studii World Cloud Report for Financial Services 2025, která odhaluje jasný rozdíl mezi tím, jak tradiční a novodobé finanční instituce[1] nahlížejí na své investice do cloudových technologií. Většina bank a pojišťoven zavádí cloudová řešení s primárním cílem zvýšit provozní efektivitu (84 %), zatímco fintechy a insurtechy využívají cloud ke zrychlení prodeje (62 %). Z analýzy dále vyplývá, že pouze 12 % organizací poskytujících finanční služby lze považovat za „cloudové inovátory“[2].
Finanční instituce čelí náročným podmínkám, od neefektivního sběru a správy dat, přes nedostatky v kybernetické bezpečnosti a složitost regulace, až po měnící se očekávání zákazníků. Podle studie se banky a pojišťovny stále častěji obracejí ke cloudovým řešením, aby tato rizika zmírnily. O tom svědčí i 26% nárůst množství zmínek o pojmech souvisejících s cloudem ve výročních zprávách 40 největších bankovních a pojišťovacích společností na světě mezi lety 2020 a 2023.
Překážky na cestě k realizaci hodnoty
Firmy se ale při maximalizaci hodnoty cloudu potýkají s překážkami, protože top management stále ovlivňují provozní problémy, což zpomaluje návratnost iniciativ cloudové transformace a souvisejících investic. Necelých 40 % manažerů uvádí, že jsou velmi spokojeni s výsledky svého cloudového řešení v širokém slova smyslu, včetně jeho schopnosti zajistit snížení provozních nákladů (33 %), lepší škálovatelnost (27 %), urychlení inovací (26 %), pokročilou správu a analýzu dat (24 %) i lepší bezpečnost a dodržování předpisů (21 %).
Studie zdůrazňuje, že problémy vznikají v důsledku přístupu finančních institucí k migraci do cloudu typu „lift-and-shift“, rychlého škálování, které vede k vyšším než očekávaným nákladům, komplikovaných cenových modelů a neefektivních postupů správy i řízení.
„Zavedení cloudu by mělo být považováno za začátek transformační cesty, která podporuje dlouhodobý růst podniku, nikoli za konečný cíl. Z našeho průzkumu je zřejmé, že ačkoli finanční instituce považují tuto technologii za stavební blok, některé firmy stále vnímají cloud jako opatření k úspoře nákladů, zatímco inovativní společnosti jej využívají k zásadní změně svého fungování,“ uvedl Ravi Khokhar, Global Head of Cloud for Financial Services ve společnosti Capgemini. „Díky přístupu založenému na cloudu, který podporuje kulturu inovací, budou mít banky a pojišťovny lepší pozici pro poskytování nových produktů a služeb, vstup na nové trhy i zvyšování spokojenosti zákazníků. Vzhledem k tomu, že generativní umělá inteligence je nyní na vrcholu zájmu top manažerů, může cloud jako technologický základ pomoci odvětví maximalizovat také investice do nových technologií.“
Finanční instituce čelí složitému provoznímu prostředí
Banky a pojišťovny mají o svých zákaznících velké množství osobních, finančních a transakčních údajů. Potýkají se však s řadou problémů při zpracování těchto dat a jejich zabezpečení. Podle studie většina manažerů v odvětví zdůraznila tři hlavní obavy:
- Starší systémy brání integraci dat v izolovaných úložištích (71 %)
- Ochrana zákaznických dat a komplikace se zachováním jejich soukromí (70 %)
- Nedostatečná kvalita dat, včetně nesprávných a chybějících informací (69 %)
S evropským nařízením o digitální provozní odolnosti (DORA), který má vstoupit v platnost v lednu 2025, a s rostoucími regulačními tlaky po celém světě budou finanční instituce brzy čelit ještě přísnějším požadavkům na dodržování předpisů, zejména pokud jde o využívání technologických platforem a třetích stran. Nedávné rozhodnutí Úřadu pro ochranu spotřebitelů ve finančním sektoru (Consumer Financial Protection Bureau) o otevřeném bankovnictví, známé jako článek 1033 Dodd-Frankova zákona[1], posiluje význam nativně cloudových řešení, která zajišťují potřebný rozsah a udržují nízké náklady na výměnu dat v odvětví i zachování souladu s předpisy. Zvýšený objem dat, bezpečnost a regulační omezení budou znamenat, že organizace budou muset vynaložit větší úsilí, aby získaly smysluplné poznatky, a upřednostnit inovace.
Studie dále zdůrazňuje, že se 81 % manažerů domnívá, že v dosažení jejich obchodních cílů jim brání nedostatek vhodných technologií. Většina respondentů považuje umělou inteligenci (81 %), prediktivní analýzu (75 %) a robotickou automatizaci procesů (65 %) za klíčové pro podporu cloudového ekosystému. Tradiční finanční instituce ale v současné době nedosahují dostatečné vyspělosti a dovedností potřebných pro tyto technologie: 15 % vykazuje vyspělost schopností v oblasti umělé inteligence, 30 % v oblasti prediktivní analýzy a 22 % v robotické automatizaci procesů.
Odvětví musí podporovat kulturu zaměřenou na inovace a cloud
Na základě průzkumu lze 12 % bank a pojišťoven zařadit mezi cloudové inovátory, kteří využívají dobře definovanou cloudovou vizi, podpořenou škálovatelnými platformami a vyspělými ekosystémy, k dosahování vynikajících výsledků. Tato strategie přináší značné úspěchy:
- 32 % inovátorů překračuje své cíle v navyšování prodeje, ve srovnání s 12 % jejich konkurentů
- 32 % překračuje cíle monetizace dat oproti 10 % ostatních bank a pojišťoven
- 22 % překračuje cíle v oblasti vývoje inovativních produktů ve srovnání s 10 % ostatních finančních institucí
Studie navrhuje, aby banky a pojišťovny pro zlepšení své provozní efektivity a podporu inovací uplatňovaly na datech založený a na cloud orientovaný přístup. To vyžaduje věnovat pozornost vytváření aplikací nativně pro cloud, investovat do odborníků na cloud, budovat kulturu podporující sdílení nápadů a osvědčených postupů a demokratizovat přístup k technologiím pro všechny týmy.
Metodika studie
Studie World Cloud Report for Financial Services 2025 čerpá data ze tří primárních zdrojů, zkoumaných v červnu až srpnu 2024: Z průzkumu 2024 Global Financial Services Executive Survey, průzkumu 2024 Global FinTech and InsurTech Survey a z rozhovorů 2024 Global Executive Interviews. Primární výzkum zahrnuje poznatky z 13 trhů: Austrálie, Belgie, Francie, Hongkong, Japonsko, Kanada, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Spojené arabské emiráty, Velká Británie, Španělsko a Spojené státy. Průzkumu se zúčastnilo 600 vedoucích pracovníků firem poskytujících finanční služby (na úrovni CxO, Head of Cloud atd.) v bankovnictví a pojišťovnictví a 120 manažerů fintech a insurtech společností na 13 trzích.